Waiting for indexing
Porsche Cayenne GTS 4.8 V8 420Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
420Hp
Modified
440Hp
Difference
20Hp
Torque
Original
515Nm
Modified
540Nm
Difference
25Nm
Mod Power
4%
Mod Torque
4%
Porsche Cayenne GTS 4.8 V8 420Hp
| Brand: | Porsche |
| Model: | Cayenne |
| Generation: | 958 - 2010 - 2014 |
| Engine: | GTS 4.8 V8 420Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 420Hp |
| Original torque: | 515Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 440Hp |
| Power difference: | 20Hp |
| Mod torque: | 540Nm |
| Torque difference: | 25Nm |
| Mod Power: | 4% |
| Mod Torque: | 4% |
Data sheet
| Engine Code: | M48/02 |
| Displacement: | 4806 CC |
| Bore & Stroke: | 96,0 X 83,0 mm |
| Compression Ratio: | 12.50 : 1 |
| Ecu Model: | Siemens/Continental SDI7 / Siemens/Continental SDI8 |
| Tools: | Alientech Kess - Autotuner Bootmode - CMD CMD Bench - Dimsport Genius- |