Waiting for indexing
Porsche Cayenne 3.0 TDI 262Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
262Hp
Modified
300Hp
Difference
38Hp
Torque
Original
580Nm
Modified
630Nm
Difference
50Nm
Mod Power
14%
Mod Torque
8%
Fuel Saving
10%
Porsche Cayenne 3.0 TDI 262Hp
| Brand: | Porsche |
| Model: | Cayenne |
| Generation: | 958 - 2014 - 2017 |
| Engine: | 3.0 TDI 262Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 262Hp |
| Original torque: | 580Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 300Hp |
| Power difference: | 38Hp |
| Mod torque: | 630Nm |
| Torque difference: | 50Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 14% |
| Mod Torque: | 8% |
Data sheet
| Engine Code: | MHp.VA |
| Displacement: | 2967 CC |
| Bore & Stroke: | 83,0 X 91,4 mm |
| Compression Ratio: | 16.80 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17CP44 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner OBD - bFlash Bench - CMD CMD Bench - CMD OBD - CMD Tricore Boottool - Magic Motorsport Bench / Flex - Magic Motorsport MAGPRO OBD - PCM-Flash- |