Waiting for indexing
Porsche Cayenne S 3.6T 420Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
420Hp
Modified
460Hp
Difference
40Hp
Torque
Original
550Nm
Modified
620Nm
Difference
70Nm
Mod Power
9%
Mod Torque
12%
Porsche Cayenne S 3.6T 420Hp
| Brand: | Porsche |
| Model: | Cayenne |
| Generation: | 958 - 2014 - 2017 |
| Engine: | S 3.6T 420Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 420Hp |
| Original torque: | 550Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 460Hp |
| Power difference: | 40Hp |
| Mod torque: | 620Nm |
| Torque difference: | 70Nm |
| Mod Power: | 9% |
| Mod Torque: | 12% |
Data sheet
| Engine Code: | MCU.RA |
| Displacement: | 3604 CC |
| Bore & Stroke: | 96,0 X 83,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MED17.1.6 |