Waiting for indexing
Porsche Cayman 2.9i 265Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
265Hp
Modified
280Hp
Difference
15Hp
Torque
Original
300Nm
Modified
320Nm
Difference
20Nm
Mod Power
5%
Mod Torque
6%
Porsche Cayman 2.9i 265Hp
| Brand: | Porsche |
| Model: | Cayman |
| Generation: | 2006 - 2013 ( 987 ) |
| Engine: | 2.9i 265Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 265Hp |
| Original torque: | 300Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 280Hp |
| Power difference: | 15Hp |
| Mod torque: | 320Nm |
| Torque difference: | 20Nm |
| Mod Power: | 5% |
| Mod Torque: | 6% |
Data sheet
| Engine Code: | MA1.20 |
| Displacement: | 2893 CC |
| Bore & Stroke: | 89,0 X 77,5 mm |
| Compression Ratio: | 11.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch ME7.8.2 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Dimsport New Trasdata- |