Waiting for indexing
Porsche Cayman 2.7i 211Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
211Hp
Modified
285Hp
Difference
74Hp
Torque
Original
290Nm
Modified
310Nm
Difference
20Nm
Mod Power
35%
Mod Torque
6%
Porsche Cayman 2.7i 211Hp
| Brand: | Porsche |
| Model: | Cayman |
| Generation: | 2013 - 2015 ( 981 ) |
| Engine: | 2.7i 211Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 211Hp |
| Original torque: | 290Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 285Hp |
| Power difference: | 74Hp |
| Mod torque: | 310Nm |
| Torque difference: | 20Nm |
| Mod Power: | 35% |
| Mod Torque: | 6% |
Data sheet
| Displacement: | 2706 CC |
| Bore & Stroke: | 89,0 X 72,5 mm |
| Compression Ratio: | 12.50 : 1 |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - |