Waiting for indexing
Porsche Cayman 2.0T 250Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
250Hp
Modified
300Hp
Difference
50Hp
Torque
Original
310Nm
Modified
380Nm
Difference
70Nm
Mod Power
20%
Mod Torque
22%
Porsche Cayman 2.0T 250Hp
| Brand: | Porsche |
| Model: | Cayman |
| Generation: | 2016 -> ( 718 ) |
| Engine: | 2.0T 250Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 250Hp |
| Original torque: | 310Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 300Hp |
| Power difference: | 50Hp |
| Mod torque: | 380Nm |
| Torque difference: | 70Nm |
| Mod Power: | 20% |
| Mod Torque: | 22% |
Data sheet
| Displacement: | 1988 CC |
| Bore & Stroke: | 91,0 X 76,4 mm |
| Compression Ratio: | 9.50 : 1 |
| Ecu Model: | Siemens/Continental DSI21.1 |
| Tools: | Autotuner Bootmode - Autotuner OBD - |