Waiting for indexing
Porsche Macan 2.0 TFSI 252Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
252Hp
Modified
300Hp
Difference
48Hp
Torque
Original
370Nm
Modified
440Nm
Difference
70Nm
Mod Power
19%
Mod Torque
18%
Porsche Macan 2.0 TFSI 252Hp
| Brand: | Porsche |
| Model: | Macan |
| Generation: | 2014 - 2018 |
| Engine: | 2.0 TFSI 252Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 252Hp |
| Original torque: | 370Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 300Hp |
| Power difference: | 48Hp |
| Mod torque: | 440Nm |
| Torque difference: | 70Nm |
| Mod Power: | 19% |
| Mod Torque: | 18% |
Data sheet
| Engine Code: | MCY.NB / MCY.PA |
| Displacement: | 1984 CC |
| Bore & Stroke: | 82,5 X 92,8 mm |
| Compression Ratio: | 9.60 : 1 |
| Ecu Model: | Siemens/Continental Simos 18 |
| Tools: | Alientech Kess - Autotuner Bootmode - Autotuner OBD - CMD OBD - Dimsport Genius- Dimsport New Trasdata- Magic Motorsport Bench / Flex - Magic Motorsport MAGPRO OBD - |