Waiting for indexing
Porsche Macan S Дизель 211Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
211Hp
Modified
310Hp
Difference
99Hp
Torque
Original
580Nm
Modified
650Nm
Difference
70Nm
Mod Power
46%
Mod Torque
12%
Fuel Saving
10%
Porsche Macan S Дизель 211Hp
| Brand: | Porsche |
| Model: | Macan |
| Generation: | 2014 - 2018 |
| Engine: | S Дизель 211Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 211Hp |
| Original torque: | 580Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 310Hp |
| Power difference: | 99Hp |
| Mod torque: | 650Nm |
| Torque difference: | 70Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 46% |
| Mod Torque: | 12% |
Data sheet
| Engine Code: | MCT.BB |
| Displacement: | 2967 CC |
| Bore & Stroke: | 83,0 X 91,4 mm |
| Compression Ratio: | 16.80 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17CP44 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - CMD OBD - |