Waiting for indexing
Porsche Panamera 4.8 Turbo 500Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
500Hp
Modified
590Hp
Difference
90Hp
Torque
Original
700Nm
Modified
800Nm
Difference
100Nm
Mod Power
18%
Mod Torque
14%
Porsche Panamera 4.8 Turbo 500Hp
| Brand: | Porsche |
| Model: | Panamera |
| Generation: | 970 - 2009 - 2013 |
| Engine: | 4.8 Turbo 500Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 500Hp |
| Original torque: | 700Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 590Hp |
| Power difference: | 90Hp |
| Mod torque: | 800Nm |
| Torque difference: | 100Nm |
| Mod Power: | 18% |
| Mod Torque: | 14% |
Data sheet
| Engine Code: | M48/70 |
| Displacement: | 4806 CC |
| Bore & Stroke: | 96,0 X 83,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.50 : 1 |
| Ecu Model: | Siemens/Continental SDI6 |
| Tools: | Alientech Kess - Autotuner Bench - Autotuner OBD - CMD OBD - CMD Tricore Boottool - Dimsport Genius- Magic Motorsport MAGPRO OBD - |