Waiting for indexing
Porsche Panamera 3.0 V6 Bi TDI - 300Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
300Hp
Modified
350Hp
Difference
50Hp
Torque
Original
650Nm
Modified
720Nm
Difference
70Nm
Mod Power
16%
Mod Torque
10%
Fuel Saving
10%
Porsche Panamera 3.0 V6 Bi TDI - 300Hp
| Brand: | Porsche |
| Model: | Panamera |
| Generation: | 970 - 2013 - 2016 |
| Engine: | 3.0 V6 Bi TDI - 300Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 300Hp |
| Original torque: | 650Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 350Hp |
| Power difference: | 50Hp |
| Mod torque: | 720Nm |
| Torque difference: | 70Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 16% |
| Mod Torque: | 10% |
Data sheet
| Engine Code: | MCW.JA |
| Displacement: | 2967 CC |
| Bore & Stroke: | 83,0 X 91,4 mm |
| Compression Ratio: | 16.80 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17CP44 |
| Tools: | Alientech Kess - Autotuner OBD - CMD OBD - Dimsport Genius- |