Waiting for indexing
Porsche Panamera S 3.0 E-Hybrid 416Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
416Hp
Modified
480Hp
Difference
64Hp
Torque
Original
590Nm
Modified
700Nm
Difference
110Nm
Mod Power
15%
Mod Torque
18%
Porsche Panamera S 3.0 E-Hybrid 416Hp
| Brand: | Porsche |
| Model: | Panamera |
| Generation: | 970 - 2013 - 2016 |
| Engine: | S 3.0 E-Hybrid 416Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 416Hp |
| Original torque: | 590Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 480Hp |
| Power difference: | 64Hp |
| Mod torque: | 700Nm |
| Torque difference: | 110Nm |
| Mod Power: | 15% |
| Mod Torque: | 18% |
Data sheet
| Engine Code: | MCG.EA / MCG.FA |
| Displacement: | 2995 CC |
| Bore & Stroke: | 84,5 X 89,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MED17.1.6 |
| Tools: | CMD OBD - CMD Tricore Boottool - |