Waiting for indexing
Renault Clio 1.2i 16v 75Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
75Hp
Modified
85Hp
Difference
10Hp
Torque
Original
105Nm
Modified
120Nm
Difference
15Nm
Mod Power
13%
Mod Torque
14%
Renault Clio 1.2i 16v 75Hp
| Brand: | Renault |
| Model: | Clio |
| Generation: | 2 - 2001 - 2005 |
| Engine: | 1.2i 16v 75Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 75Hp |
| Original torque: | 105Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 85Hp |
| Power difference: | 10Hp |
| Mod torque: | 120Nm |
| Torque difference: | 15Nm |
| Mod Power: | 13% |
| Mod Torque: | 14% |
Data sheet
| Engine Code: | D4F |
| Displacement: | 1149 CC |
| Bore & Stroke: | 69,0 X 76,8 mm |
| Compression Ratio: | 9.80 : 1 |
| Ecu Model: | Marelli IAW5NR |
| Tools: | Alientech Kess - FGtech- |