Waiting for indexing
Renault Clio 1.5 DCi 82Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
82Hp
Modified
105Hp
Difference
23Hp
Torque
Original
185Nm
Modified
235Nm
Difference
50Nm
Mod Power
28%
Mod Torque
27%
Fuel Saving
10%
Renault Clio 1.5 DCi 82Hp
| Brand: | Renault |
| Model: | Clio |
| Generation: | 2 - 2001 - 2005 |
| Engine: | 1.5 DCi 82Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 82Hp |
| Original torque: | 185Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 105Hp |
| Power difference: | 23Hp |
| Mod torque: | 235Nm |
| Torque difference: | 50Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 28% |
| Mod Torque: | 27% |
Data sheet
| Engine Code: | K9K |
| Displacement: | 1461 CC |
| Bore & Stroke: | 76,0 X 80,5 mm |
| Compression Ratio: | 18.80 : 1 |
| Ecu Model: | Delphi DDCR |
| Tools: | CMD OBD - FGtech- MPPS- |