Waiting for indexing
Renault Clio 3.0i V6 255Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
255Hp
Modified
270Hp
Difference
15Hp
Torque
Original
300Nm
Modified
320Nm
Difference
20Nm
Mod Power
5%
Mod Torque
6%
Renault Clio 3.0i V6 255Hp
| Brand: | Renault |
| Model: | Clio |
| Generation: | 2 - 2001 - 2005 |
| Engine: | 3.0i V6 255Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 255Hp |
| Original torque: | 300Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 270Hp |
| Power difference: | 15Hp |
| Mod torque: | 320Nm |
| Torque difference: | 20Nm |
| Mod Power: | 5% |
| Mod Torque: | 6% |
Data sheet
| Engine Code: | L7X |
| Displacement: | 2946 CC |
| Bore & Stroke: | 87,0 X 82,6 mm |
| Compression Ratio: | 11.40 : 1 |
| Tools: | Eprom programmer- |