Waiting for indexing
Renault Clio 1.5 DCi 86Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
86Hp
Modified
110Hp
Difference
24Hp
Torque
Original
200Nm
Modified
260Nm
Difference
60Nm
Mod Power
27%
Mod Torque
30%
Fuel Saving
10%
Renault Clio 1.5 DCi 86Hp
| Brand: | Renault |
| Model: | Clio |
| Generation: | 3 - 2005 - 2012 |
| Engine: | 1.5 DCi 86Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 86Hp |
| Original torque: | 200Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 110Hp |
| Power difference: | 24Hp |
| Mod torque: | 260Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 27% |
| Mod Torque: | 30% |
Data sheet
| Engine Code: | K9K |
| Displacement: | 1461 CC |
| Bore & Stroke: | 76,0 X 80,5 mm |
| Compression Ratio: | 17.90 : 1 |
| Ecu Model: | Delphi DCM1.2 / Delphi DCM3.4 |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - Magic Motorsport MAGPRO OBD - |