Waiting for indexing
Renault Clio RS 2.0i 16v 201Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
201Hp
Modified
215Hp
Difference
14Hp
Torque
Original
215Nm
Modified
230Nm
Difference
15Nm
Mod Power
6%
Mod Torque
6%
Renault Clio RS 2.0i 16v 201Hp
| Brand: | Renault |
| Model: | Clio |
| Generation: | 3 - 2005 - 2012 |
| Engine: | RS 2.0i 16v 201Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 201Hp |
| Original torque: | 215Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 215Hp |
| Power difference: | 14Hp |
| Mod torque: | 230Nm |
| Torque difference: | 15Nm |
| Mod Power: | 6% |
| Mod Torque: | 6% |
Data sheet
| Engine Code: | F4R 832 |
| Displacement: | 1998 CC |
| Bore & Stroke: | 82,7 X 93,0 mm |
| Compression Ratio: | 11.50 : 1 |
| Ecu Model: | Sagem 3000 |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - Dimsport Genius- Magic Motorsport MAGPRO OBD - |