Waiting for indexing
Renault Clio 1.5 DCi 75Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
75Hp
Modified
115Hp
Difference
40Hp
Torque
Original
200Nm
Modified
260Nm
Difference
60Nm
Mod Power
53%
Mod Torque
30%
Fuel Saving
10%
Renault Clio 1.5 DCi 75Hp
| Brand: | Renault |
| Model: | Clio |
| Generation: | 4 - (ph1) - 2012 - 2016 |
| Engine: | 1.5 DCi 75Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 75Hp |
| Original torque: | 200Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 115Hp |
| Power difference: | 40Hp |
| Mod torque: | 260Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 53% |
| Mod Torque: | 30% |
Data sheet
| Engine Code: | K9K 612 |
| Displacement: | 1461 CC |
| Bore & Stroke: | 76,0 X 80,5 mm |
| Compression Ratio: | 15.60 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17C42 / Bosch EDC17C84 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner OBD - CMD OBD - CMD Tricore Boottool - Dimsport Genius- Magic Motorsport Bench / Flex - Magic Motorsport MAGPRO OBD - |