Waiting for indexing
Renault Clio 1.5 BlueDCi 85Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
85Hp
Modified
140Hp
Difference
55Hp
Torque
Original
220Nm
Modified
310Nm
Difference
90Nm
Mod Power
64%
Mod Torque
40%
Fuel Saving
10%
Renault Clio 1.5 BlueDCi 85Hp
| Brand: | Renault |
| Model: | Clio |
| Generation: | 5 - 2019 -> |
| Engine: | 1.5 BlueDCi 85Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 85Hp |
| Original torque: | 220Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 140Hp |
| Power difference: | 55Hp |
| Mod torque: | 310Nm |
| Torque difference: | 90Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 64% |
| Mod Torque: | 40% |
Data sheet
| Engine Code: | RJABD2AD6TA12 |
| Displacement: | 1461 CC |
| Bore & Stroke: | 76,0 X 80,5 mm |