Waiting for indexing
Renault Kangoo 1.5 DCi 68Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
68Hp
Modified
85Hp
Difference
17Hp
Torque
Original
160Nm
Modified
200Nm
Difference
40Nm
Mod Power
25%
Mod Torque
25%
Fuel Saving
10%
Renault Kangoo 1.5 DCi 68Hp
| Brand: | Renault |
| Model: | Kangoo |
| Generation: | 2001 - 2013 |
| Engine: | 1.5 DCi 68Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 68Hp |
| Original torque: | 160Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 85Hp |
| Power difference: | 17Hp |
| Mod torque: | 200Nm |
| Torque difference: | 40Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 25% |
| Mod Torque: | 25% |
Data sheet
| Engine Code: | K9K |
| Displacement: | 1461 CC |
| Bore & Stroke: | 76,0 X 80,5 mm |
| Compression Ratio: | 18.80 : 1 |
| Ecu Model: | Siemens/Continental SID301 |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - |