Waiting for indexing
Renault Kangoo 1.5 DCi 90Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
90Hp
Modified
110Hp
Difference
20Hp
Torque
Original
200Nm
Modified
245Nm
Difference
45Nm
Mod Power
22%
Mod Torque
22%
Fuel Saving
10%
Renault Kangoo 1.5 DCi 90Hp
| Brand: | Renault |
| Model: | Kangoo |
| Generation: | 2001 - 2013 |
| Engine: | 1.5 DCi 90Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 90Hp |
| Original torque: | 200Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 110Hp |
| Power difference: | 20Hp |
| Mod torque: | 245Nm |
| Torque difference: | 45Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 22% |
| Mod Torque: | 22% |
Data sheet
| Engine Code: | K9K |
| Displacement: | 1461 CC |
| Bore & Stroke: | 76,0 X 80,5 mm |
| Compression Ratio: | 18.80 : 1 |
| Ecu Model: | Delphi DCM3.4 |
| Tools: | Alientech Kess - Autotuner OBD - CMD OBD - |