Waiting for indexing
Renault Koleos 1.6 dCi 130Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
130Hp
Modified
160Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
320Nm
Modified
380Nm
Difference
60Nm
Mod Power
23%
Mod Torque
18%
Fuel Saving
10%
Renault Koleos 1.6 dCi 130Hp
| Brand: | Renault |
| Model: | Koleos |
| Generation: | 2017 - 2018 |
| Engine: | 1.6 dCi 130Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 130Hp |
| Original torque: | 320Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 160Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 380Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 23% |
| Mod Torque: | 18% |
Data sheet
| Engine Code: | M9R 830 |
| Displacement: | 1600 CC |
| Bore & Stroke: | 80,0 X 79,5 mm |
| Compression Ratio: | 15.70 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17C84 |
| Tools: | CMD Tricore Boottool - Dimsport Genius- Magic Motorsport MAGPRO OBD - |