Waiting for indexing
Renault Laguna 2.0 DCi GT 180Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
180Hp
Modified
210Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
400Nm
Modified
440Nm
Difference
40Nm
Mod Power
16%
Mod Torque
10%
Fuel Saving
10%
Renault Laguna 2.0 DCi GT 180Hp
| Brand: | Renault |
| Model: | Laguna |
| Generation: | III - 2007 -> |
| Engine: | 2.0 DCi GT 180Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 180Hp |
| Original torque: | 400Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 210Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 440Nm |
| Torque difference: | 40Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 16% |
| Mod Torque: | 10% |
Data sheet
| Engine Code: | M9R |
| Displacement: | 1995 CC |
| Bore & Stroke: | 84,0 X 90,0 mm |
| Compression Ratio: | 16.00 : 1 |
| Ecu Model: | Sagem 3000 |
| Tools: | Alientech Kess - CMD BDM - CMD OBD - FGtech- Magic Motorsport MAGPRO OBD - |