Waiting for indexing
Renault Latitude 2.0 DCi 150Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
150Hp
Modified
180Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
340Nm
Modified
400Nm
Difference
60Nm
Mod Power
20%
Mod Torque
17%
Fuel Saving
10%
Renault Latitude 2.0 DCi 150Hp
| Brand: | Renault |
| Model: | Latitude |
| Generation: | 2011 -> |
| Engine: | 2.0 DCi 150Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 150Hp |
| Original torque: | 340Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 180Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 400Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 20% |
| Mod Torque: | 17% |
Data sheet
| Engine Code: | M9R |
| Displacement: | 1995 CC |
| Bore & Stroke: | 84,0 X 90,0 mm |
| Compression Ratio: | 15.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC16CP33 |
| Tools: | Alientech Kess - |
| Protocols: | Obd |