Waiting for indexing
Renault Master 2.5 DCi 100Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
100Hp
Modified
135Hp
Difference
35Hp
Torque
Original
290Nm
Modified
350Nm
Difference
60Nm
Mod Power
35%
Mod Torque
20%
Fuel Saving
10%
Renault Master 2.5 DCi 100Hp
| Brand: | Renault |
| Model: | Master |
| Generation: | Mk2 - 1998 - 2010 |
| Engine: | 2.5 DCi 100Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 100Hp |
| Original torque: | 290Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 135Hp |
| Power difference: | 35Hp |
| Mod torque: | 350Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 35% |
| Mod Torque: | 20% |
Data sheet
| Engine Code: | G9U 650 |
| Displacement: | 2464 CC |
| Bore & Stroke: | 89,0 X 99,0 mm |
| Compression Ratio: | 18.30 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC16C36 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - CMD OBD - EVC BDM - FGtech- Magic Motorsport MAGPRO OBD - MPPS- |
| Protocols: | Obd |