Waiting for indexing
Renault Master 2.3 DCI 100Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
100Hp
Modified
155Hp
Difference
55Hp
Torque
Original
285Nm
Modified
430Nm
Difference
145Nm
Mod Power
55%
Mod Torque
50%
Fuel Saving
10%
Renault Master 2.3 DCI 100Hp
| Brand: | Renault |
| Model: | Master |
| Generation: | Mk3 - 2010 - 2014 |
| Engine: | 2.3 DCI 100Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 100Hp |
| Original torque: | 285Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 155Hp |
| Power difference: | 55Hp |
| Mod torque: | 430Nm |
| Torque difference: | 145Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 55% |
| Mod Torque: | 50% |
Data sheet
| Engine Code: | M9T |
| Displacement: | 2298 CC |
| Bore & Stroke: | 85,0 X 101,3 mm |
| Compression Ratio: | 15.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17C11 / Bosch EDC17C42 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner OBD - CMD OBD - CMD Tricore Boottool - FGtech- Magic Motorsport MAGPRO OBD - |