Waiting for indexing
Renault Master 2.3 DCI 125Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
125Hp
Modified
155Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
310Nm
Modified
370Nm
Difference
60Nm
Mod Power
24%
Mod Torque
19%
Fuel Saving
10%
Renault Master 2.3 DCI 125Hp
| Brand: | Renault |
| Model: | Master |
| Generation: | Mk4 - 2014 - 2016 |
| Engine: | 2.3 DCI 125Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 125Hp |
| Original torque: | 310Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 155Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 370Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 24% |
| Mod Torque: | 19% |
Data sheet
| Engine Code: | M9T |
| Displacement: | 2298 CC |
| Bore & Stroke: | 85,0 X 101,3 mm |
| Compression Ratio: | 15.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17C11 / Bosch EDC17C42 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner OBD - CMD OBD - CMD Tricore Boottool - Magic Motorsport MAGPRO OBD - |