Waiting for indexing
Renault Master 2.3 DCI (Euro 6) 130Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
130Hp
Modified
160Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
340Nm
Modified
390Nm
Difference
50Nm
Mod Power
23%
Mod Torque
14%
Fuel Saving
10%
Renault Master 2.3 DCI (Euro 6) 130Hp
| Brand: | Renault |
| Model: | Master |
| Generation: | Mk4 - 2016 - 2019 |
| Engine: | 2.3 DCI (Euro 6) 130Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 130Hp |
| Original torque: | 340Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 160Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 390Nm |
| Torque difference: | 50Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 23% |
| Mod Torque: | 14% |
Data sheet
| Engine Code: | M9T |
| Displacement: | 2298 CC |
| Ecu Model: | Siemens/Continental SID310 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner OBD - CMD Tricore Boottool - Dimsport Genius- Magic Motorsport MAGPRO OBD - |