Waiting for indexing
Renault Megane 1.9 DCi 130Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
130Hp
Modified
165Hp
Difference
35Hp
Torque
Original
300Nm
Modified
365Nm
Difference
65Nm
Mod Power
26%
Mod Torque
21%
Fuel Saving
10%
Renault Megane 1.9 DCi 130Hp
| Brand: | Renault |
| Model: | Megane |
| Generation: | 2- 2002 - 2008 |
| Engine: | 1.9 DCi 130Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 130Hp |
| Original torque: | 300Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 165Hp |
| Power difference: | 35Hp |
| Mod torque: | 365Nm |
| Torque difference: | 65Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 26% |
| Mod Torque: | 21% |
Data sheet
| Engine Code: | F9Q |
| Displacement: | 1870 CC |
| Bore & Stroke: | 80,0 X 93,0 mm |
| Compression Ratio: | 18.30 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC16C36 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - CMD BDM - CMD OBD - FGtech- Galetto- Magic Motorsport MAGPRO OBD - MPPS- |
| Protocols: | Obd |