Waiting for indexing
Renault Megane 2.0i 16v 136Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
136Hp
Modified
146Hp
Difference
10Hp
Torque
Original
191Nm
Modified
206Nm
Difference
15Nm
Mod Power
7%
Mod Torque
7%
Fuel Saving
5%
Renault Megane 2.0i 16v 136Hp
| Brand: | Renault |
| Model: | Megane |
| Generation: | 2- 2002 - 2008 |
| Engine: | 2.0i 16v 136Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 136Hp |
| Original torque: | 191Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 146Hp |
| Power difference: | 10Hp |
| Mod torque: | 206Nm |
| Torque difference: | 15Nm |
| Fuel Saving: | 5 |
| Mod Power: | 7% |
| Mod Torque: | 7% |
Data sheet
| Engine Code: | F4R |
| Displacement: | 1998 CC |
| Bore & Stroke: | 82,7 X 93,0 mm |
| Compression Ratio: | 9.80 : 1 |
| Ecu Model: | Sagem 3000 / Siemens/Continental SIRIUS 34 |
| Tools: | Alientech Kess - |
| Protocols: | Obd - |