Waiting for indexing
Renault Megane 1.5 DCi 110Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
110Hp
Modified
130Hp
Difference
20Hp
Torque
Original
240Nm
Modified
300Nm
Difference
60Nm
Mod Power
18%
Mod Torque
25%
Fuel Saving
10%
Renault Megane 1.5 DCi 110Hp
| Brand: | Renault |
| Model: | Megane |
| Generation: | 3 - (ph1) - 2008 - 2012 |
| Engine: | 1.5 DCi 110Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 110Hp |
| Original torque: | 240Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 130Hp |
| Power difference: | 20Hp |
| Mod torque: | 300Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 18% |
| Mod Torque: | 25% |
Data sheet
| Engine Code: | K9K |
| Displacement: | 1461 CC |
| Bore & Stroke: | 76,0 X 80,5 mm |
| Compression Ratio: | 15.30 : 1 |
| Ecu Model: | Siemens/Continental SID305 / Siemens/Continental SID307 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner OBD - CMD OBD - FGtech- Magic Motorsport MAGPRO OBD - MPPS- |