Waiting for indexing
Renault Megane 2.0i 16v 140Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
140Hp
Modified
150Hp
Difference
10Hp
Torque
Original
195Nm
Modified
215Nm
Difference
20Nm
Mod Power
7%
Mod Torque
10%
Fuel Saving
10%
Renault Megane 2.0i 16v 140Hp
| Brand: | Renault |
| Model: | Megane |
| Generation: | 3 - (ph1) - 2008 - 2012 |
| Engine: | 2.0i 16v 140Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 140Hp |
| Original torque: | 195Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 150Hp |
| Power difference: | 10Hp |
| Mod torque: | 215Nm |
| Torque difference: | 20Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 7% |
| Mod Torque: | 10% |
Data sheet
| Engine Code: | M4R |
| Displacement: | 1997 CC |
| Bore & Stroke: | 84,0 X 90,1 mm |
| Compression Ratio: | 10.20 : 1 |
| Ecu Model: | Siemens/Continental EMS3126 / Siemens/Continental SIRIUS 32 |
| Tools: | Alientech Kess - Dimsport Genius- |