Waiting for indexing
Renault Megane 1.4 TCE 130Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
130Hp
Modified
160Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
190Nm
Modified
240Nm
Difference
50Nm
Mod Power
23%
Mod Torque
26%
Fuel Saving
10%
Renault Megane 1.4 TCE 130Hp
| Brand: | Renault |
| Model: | Megane |
| Generation: | 3 - (ph2) - 2012 - 2013 |
| Engine: | 1.4 TCE 130Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 130Hp |
| Original torque: | 190Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 160Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 240Nm |
| Torque difference: | 50Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 23% |
| Mod Torque: | 26% |
Data sheet
| Engine Code: | H4J |
| Displacement: | 1397 CC |
| Bore & Stroke: | 78,0 X 73,1 mm |
| Compression Ratio: | 9.10 : 1 |
| Ecu Model: | Valeo V40 |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - Frieling SPI Wizard- Magic Motorsport MAGPRO OBD - |