Waiting for indexing
Renault Megane 1.2 TCE 115Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
115Hp
Modified
140Hp
Difference
25Hp
Torque
Original
190Nm
Modified
230Nm
Difference
40Nm
Mod Power
21%
Mod Torque
21%
Fuel Saving
10%
Renault Megane 1.2 TCE 115Hp
| Brand: | Renault |
| Model: | Megane |
| Generation: | 3 - (ph3) - 2013 - 2015 |
| Engine: | 1.2 TCE 115Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 115Hp |
| Original torque: | 190Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 140Hp |
| Power difference: | 25Hp |
| Mod torque: | 230Nm |
| Torque difference: | 40Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 21% |
| Mod Torque: | 21% |
Data sheet
| Engine Code: | H5FT |
| Displacement: | 1198 CC |
| Bore & Stroke: | 72,2 X 73,2 mm |
| Compression Ratio: | 10.00 : 1 |
| Ecu Model: | Siemens/Continental EMS3150 |
| Tools: | Alientech Kess - Autotuner OBD - CMD OBD - Dimsport Genius- FGtech- PCM-Flash- |