Waiting for indexing
Renault Megane 2.0 Turbo 220Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
220Hp
Modified
300Hp
Difference
80Hp
Torque
Original
340Nm
Modified
440Nm
Difference
100Nm
Mod Power
36%
Mod Torque
29%
Fuel Saving
10%
Renault Megane 2.0 Turbo 220Hp
| Brand: | Renault |
| Model: | Megane |
| Generation: | 3 - (ph3) - 2013 - 2015 |
| Engine: | 2.0 Turbo 220Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 220Hp |
| Original torque: | 340Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 300Hp |
| Power difference: | 80Hp |
| Mod torque: | 440Nm |
| Torque difference: | 100Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 36% |
| Mod Torque: | 29% |
Data sheet
| Engine Code: | F4RT |
| Displacement: | 1998 CC |
| Bore & Stroke: | 82,7 X 93,0 mm |
| Compression Ratio: | 9.30 : 1 |
| Ecu Model: | Siemens/Continental EMS3110 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner OBD - CMD OBD - Magic Motorsport MAGPRO OBD - MPPS- |