Waiting for indexing
Renault Megane 1.5 dCi 90Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
90Hp
Modified
130Hp
Difference
40Hp
Torque
Original
220Nm
Modified
300Nm
Difference
80Nm
Mod Power
44%
Mod Torque
36%
Fuel Saving
10%
Renault Megane 1.5 dCi 90Hp
| Brand: | Renault |
| Model: | Megane |
| Generation: | 4 - 2016 -> |
| Engine: | 1.5 dCi 90Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 90Hp |
| Original torque: | 220Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 130Hp |
| Power difference: | 40Hp |
| Mod torque: | 300Nm |
| Torque difference: | 80Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 44% |
| Mod Torque: | 36% |
Data sheet
| Engine Code: | K9K |
| Displacement: | 1461 CC |
| Bore & Stroke: | 76,0 X 80,5 mm |
| Compression Ratio: | 15.30 : 1 |
| Ecu Model: | Siemens/Continental SID307 / Siemens/Continental SID310 |
| Tools: | Autotuner OBD - CMD OBD - CMD Tricore Boottool - Magic Motorsport MAGPRO OBD - |