Waiting for indexing
Renault Modus 1.5 DCi 86Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
86Hp
Modified
105Hp
Difference
19Hp
Torque
Original
200Nm
Modified
250Nm
Difference
50Nm
Mod Power
22%
Mod Torque
25%
Fuel Saving
10%
Renault Modus 1.5 DCi 86Hp
| Brand: | Renault |
| Model: | Modus |
| Generation: | All |
| Engine: | 1.5 DCi 86Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 86Hp |
| Original torque: | 200Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 105Hp |
| Power difference: | 19Hp |
| Mod torque: | 250Nm |
| Torque difference: | 50Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 22% |
| Mod Torque: | 25% |
Data sheet
| Engine Code: | K9K |
| Displacement: | 1461 CC |
| Bore & Stroke: | 76,0 X 80,5 mm |
| Compression Ratio: | 17.90 : 1 |
| Ecu Model: | Siemens/Continental SID301 |
| Tools: | CMD OBD - FGtech- MPPS- |