Waiting for indexing
Renault Scenic 1.9 DTI 102Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
102Hp
Modified
135Hp
Difference
33Hp
Torque
Original
200Nm
Modified
280Nm
Difference
80Nm
Mod Power
32%
Mod Torque
40%
Fuel Saving
10%
Renault Scenic 1.9 DTI 102Hp
| Brand: | Renault |
| Model: | Scenic |
| Generation: | I - 1999 - 2003 |
| Engine: | 1.9 DTI 102Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 102Hp |
| Original torque: | 200Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 135Hp |
| Power difference: | 33Hp |
| Mod torque: | 280Nm |
| Torque difference: | 80Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 32% |
| Mod Torque: | 40% |
Data sheet
| Engine Code: | F9Q |
| Displacement: | 1870 CC |
| Bore & Stroke: | 80,0 X 93,0 mm |
| Compression Ratio: | 18.30 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC15C3 |
| Tools: | Eprom programmer- |