Waiting for indexing
Renault Scenic 1.5 DCi 80Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
80Hp
Modified
107Hp
Difference
27Hp
Torque
Original
185Nm
Modified
225Nm
Difference
40Nm
Mod Power
33%
Mod Torque
21%
Fuel Saving
10%
Renault Scenic 1.5 DCi 80Hp
| Brand: | Renault |
| Model: | Scenic |
| Generation: | II - 2003 - 2006 |
| Engine: | 1.5 DCi 80Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 80Hp |
| Original torque: | 185Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 107Hp |
| Power difference: | 27Hp |
| Mod torque: | 225Nm |
| Torque difference: | 40Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 33% |
| Mod Torque: | 21% |
Data sheet
| Engine Code: | K9K |
| Displacement: | 1461 CC |
| Bore & Stroke: | 76,0 X 80,5 mm |
| Compression Ratio: | 18.80 : 1 |
| Ecu Model: | Delphi DDCR |
| Tools: | Alientech Kess - Dimsport Genius- Eprom programmer- |