Waiting for indexing
Renault Scenic 1.4i 16v 98Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
98Hp
Modified
108Hp
Difference
10Hp
Torque
Original
127Nm
Modified
140Nm
Difference
13Nm
Mod Power
10%
Mod Torque
10%
Renault Scenic 1.4i 16v 98Hp
| Brand: | Renault |
| Model: | Scenic |
| Generation: | II - 2006 - 2009 |
| Engine: | 1.4i 16v 98Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 98Hp |
| Original torque: | 127Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 108Hp |
| Power difference: | 10Hp |
| Mod torque: | 140Nm |
| Torque difference: | 13Nm |
| Mod Power: | 10% |
| Mod Torque: | 10% |
Data sheet
| Engine Code: | K4J |
| Displacement: | 1390 CC |
| Bore & Stroke: | 79,5 X 70,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.00 : 1 |
| Ecu Model: | Siemens/Continental SIRIUS 32 |