Waiting for indexing
Renault Scenic 2.0i 16v 140Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
140Hp
Modified
150Hp
Difference
10Hp
Torque
Original
195Nm
Modified
210Nm
Difference
15Nm
Mod Power
7%
Mod Torque
7%
Renault Scenic 2.0i 16v 140Hp
| Brand: | Renault |
| Model: | Scenic |
| Generation: | III - 2009 - 2012 |
| Engine: | 2.0i 16v 140Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 140Hp |
| Original torque: | 195Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 150Hp |
| Power difference: | 10Hp |
| Mod torque: | 210Nm |
| Torque difference: | 15Nm |
| Mod Power: | 7% |
| Mod Torque: | 7% |
Data sheet
| Engine Code: | F4R |
| Displacement: | 1997 CC |
| Bore & Stroke: | 84,0 X 90,1 mm |
| Compression Ratio: | 10.20 : 1 |
| Ecu Model: | Sagem 3000 |
| Tools: | Alientech KTAG - |