Waiting for indexing
Renault Scenic 2.0 DCi 160Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
160Hp
Modified
200Hp
Difference
40Hp
Torque
Original
380Nm
Modified
430Nm
Difference
50Nm
Mod Power
25%
Mod Torque
13%
Fuel Saving
10%
Renault Scenic 2.0 DCi 160Hp
| Brand: | Renault |
| Model: | Scenic |
| Generation: | III - 2012 - 2016 |
| Engine: | 2.0 DCi 160Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 160Hp |
| Original torque: | 380Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 200Hp |
| Power difference: | 40Hp |
| Mod torque: | 430Nm |
| Torque difference: | 50Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 25% |
| Mod Torque: | 13% |
Data sheet
| Engine Code: | M9R |
| Displacement: | 1995 CC |
| Bore & Stroke: | 84,0 X 90,0 mm |
| Compression Ratio: | 15.70 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC16C36 |