Waiting for indexing
Renault Scenic 1.6 DCi 160Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
160Hp
Modified
190Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
380Nm
Modified
420Nm
Difference
40Nm
Mod Power
18%
Mod Torque
10%
Fuel Saving
10%
Renault Scenic 1.6 DCi 160Hp
| Brand: | Renault |
| Model: | Scenic |
| Generation: | IV - 2016 - 2018 |
| Engine: | 1.6 DCi 160Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 160Hp |
| Original torque: | 380Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 190Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 420Nm |
| Torque difference: | 40Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 18% |
| Mod Torque: | 10% |
Data sheet
| Engine Code: | R9M E4 |
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 80,0 X 79,5 mm |
| Compression Ratio: | 15.70 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17C84 |
| Tools: | Alientech KTAG - |