Waiting for indexing
Renault Scenic 1.7 Blue dCi 120Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
120Hp
Modified
180Hp
Difference
60Hp
Torque
Original
300Nm
Modified
410Nm
Difference
110Nm
Mod Power
50%
Mod Torque
36%
Fuel Saving
10%
Renault Scenic 1.7 Blue dCi 120Hp
| Brand: | Renault |
| Model: | Scenic |
| Generation: | IV - 2018 -> |
| Engine: | 1.7 Blue dCi 120Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 120Hp |
| Original torque: | 300Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 180Hp |
| Power difference: | 60Hp |
| Mod torque: | 410Nm |
| Torque difference: | 110Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 50% |
| Mod Torque: | 36% |
Data sheet
| Displacement: | 1749 CC |
| Bore & Stroke: | 80,0 X 87,0 mm |
| Compression Ratio: | 15.10 : 1 |
| Tools: | Autotuner Bench - |