Waiting for indexing
Renault Trafic 2.0 DCi 115Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
115Hp
Modified
145Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
290Nm
Modified
350Nm
Difference
60Nm
Mod Power
26%
Mod Torque
20%
Fuel Saving
10%
Renault Trafic 2.0 DCi 115Hp
| Brand: | Renault |
| Model: | Trafic |
| Generation: | 2006 - 2014 |
| Engine: | 2.0 DCi 115Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 115Hp |
| Original torque: | 290Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 145Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 350Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 26% |
| Mod Torque: | 20% |
Data sheet
| Engine Code: | M9R |
| Displacement: | 1995 CC |
| Bore & Stroke: | 84,0 X 90,0 mm |
| Compression Ratio: | 15.60 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC16C36 / Bosch EDC16CP33 / Bosch EDC17C11 / Bosch EDC17C42 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner OBD - CMD BDM - CMD OBD - CMD Tricore Boottool - Dimsport Genius- Dimsport New Trasdata- FGtech- Magic Motorsport Bench / Flex - Magic Motorsport MAGPRO OBD - MPPS- |
| Protocols: | Obd |