Waiting for indexing
Renault Trafic 1.6 DCi 115Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
115Hp
Modified
145Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
300Nm
Modified
380Nm
Difference
80Nm
Mod Power
26%
Mod Torque
26%
Fuel Saving
10%
Renault Trafic 1.6 DCi 115Hp
| Brand: | Renault |
| Model: | Trafic |
| Generation: | 2014 - 2016 |
| Engine: | 1.6 DCi 115Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 115Hp |
| Original torque: | 300Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 145Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 380Nm |
| Torque difference: | 80Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 26% |
| Mod Torque: | 26% |
Data sheet
| Engine Code: | R9M |
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 80,0 X 79,5 mm |
| Compression Ratio: | 14.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17C42 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner OBD - CMD OBD - CMD Tricore Boottool - FGtech- Magic Motorsport MAGPRO OBD - |