Waiting for indexing
Renault Twingo 1.5 DCi 75Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
75Hp
Modified
105Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
180Nm
Modified
250Nm
Difference
70Nm
Mod Power
40%
Mod Torque
38%
Fuel Saving
10%
Renault Twingo 1.5 DCi 75Hp
| Brand: | Renault |
| Model: | Twingo |
| Generation: | II - 2007 - 2014 |
| Engine: | 1.5 DCi 75Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 75Hp |
| Original torque: | 180Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 105Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 250Nm |
| Torque difference: | 70Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 40% |
| Mod Torque: | 38% |
Data sheet
| Engine Code: | K9K |
| Displacement: | 1461 CC |
| Bore & Stroke: | 76,0 X 80,5 mm |
| Compression Ratio: | 15.60 : 1 |
| Ecu Model: | Delphi DCM3.4 |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - Dimsport Genius- Magic Motorsport MAGPRO OBD - |