Waiting for indexing
Renault Twingo 0.9 TCE GT 110Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
110Hp
Modified
120Hp
Difference
10Hp
Torque
Original
170Nm
Modified
190Nm
Difference
20Nm
Mod Power
9%
Mod Torque
11%
Renault Twingo 0.9 TCE GT 110Hp
| Brand: | Renault |
| Model: | Twingo |
| Generation: | III - 2014 - 2019 |
| Engine: | 0.9 TCE GT 110Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 110Hp |
| Original torque: | 170Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 120Hp |
| Power difference: | 10Hp |
| Mod torque: | 190Nm |
| Torque difference: | 20Nm |
| Mod Power: | 9% |
| Mod Torque: | 11% |
Data sheet
| Engine Code: | H4B C4 |
| Displacement: | 989 CC |
| Bore & Stroke: | 72,2 X 73,1 mm |
| Compression Ratio: | 9.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch ME17.9.20 |
| Tools: | Autotuner OBD - CMD OBD - |