Waiting for indexing
Renault Vel Satis 3.0 DCi 177Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
177Hp
Modified
210Hp
Difference
33Hp
Torque
Original
350Nm
Modified
440Nm
Difference
90Nm
Mod Power
18%
Mod Torque
25%
Fuel Saving
10%
Renault Vel Satis 3.0 DCi 177Hp
| Brand: | Renault |
| Model: | Vel Satis |
| Generation: | All |
| Engine: | 3.0 DCi 177Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 177Hp |
| Original torque: | 350Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 210Hp |
| Power difference: | 33Hp |
| Mod torque: | 440Nm |
| Torque difference: | 90Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 18% |
| Mod Torque: | 25% |
Data sheet
| Engine Code: | P9X |
| Displacement: | 2958 CC |
| Bore & Stroke: | 87,5 X 82,0 mm |
| Compression Ratio: | 18.50 : 1 |
| Ecu Model: | Denso DH5 |
| Tools: | Alientech Kess - Galetto- |