Waiting for indexing
Rolls Royce Dawn 6.6 V12 571Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
571Hp
Modified
700Hp
Difference
129Hp
Torque
Original
820Nm
Modified
950Nm
Difference
130Nm
Mod Power
22%
Mod Torque
15%
Rolls Royce Dawn 6.6 V12 571Hp
| Brand: | Rolls Royce |
| Model: | Dawn |
| Generation: | All |
| Engine: | 6.6 V12 571Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 571Hp |
| Original torque: | 820Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 700Hp |
| Power difference: | 129Hp |
| Mod torque: | 950Nm |
| Torque difference: | 130Nm |
| Mod Power: | 22% |
| Mod Torque: | 15% |
Data sheet
| Engine Code: | N74 B66 A |
| Displacement: | 6592 CC |
| Bore & Stroke: | 89,0 X 88,3 mm |
| Compression Ratio: | 10.00 : 1 |