Waiting for indexing
Rover 75 2.0 CDTI 131Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
131Hp
Modified
160Hp
Difference
29Hp
Torque
Original
300Nm
Modified
360Nm
Difference
60Nm
Mod Power
22%
Mod Torque
20%
Fuel Saving
10%
Rover 75 2.0 CDTI 131Hp
| Brand: | Rover |
| Model: | 75 |
| Generation: | All |
| Engine: | 2.0 CDTI 131Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 131Hp |
| Original torque: | 300Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 160Hp |
| Power difference: | 29Hp |
| Mod torque: | 360Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 22% |
| Mod Torque: | 20% |
Data sheet
| Displacement: | 1951 CC |
| Bore & Stroke: | 84,0 X 88,0 mm |
| Compression Ratio: | 18.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch DDE4.0 |
| Tools: | Alientech Kess - |
| Protocols: | Obd |